Közösséget építünk
- Őry Mariann
- 2024. máj. 30.
- 3 perc olvasás
Ismeretterjesztéssel és csapatépítő programokkal is várja a Magyar-Kínai Fiatalok Baráti Egyesülete (MKFB) mindazokat, akik tanulmányaikkal, szakmájukban kötődnek Kínához. Az egyesület létrejöttéről, céljairól, valamint a kínai felsőoktatásról Horváth Levente korábbi sanghaji főkonzult, az Eurázsia Központ igazgatóját, az MKFB elnökét kérdeztük.
Hogyan jött létre az MKFB? Mi az egyesület célja?
Egyre több magyar diák utazik Kínába, hogy nyelvet tanuljon, vagy kínai egyetemen végezze felsőfokú tanulmányait. A Kínában tanuló diákok között nagy közösségeket építettünk fel, kezdetben a Fudan Egyetemen szerveztük meg a magyar hallgatók csoportját, majd Sanghajban a magyar egyetemistákat hoztuk össze. Miután azonban mindenki hazajött, azt éreztük, hogy mindenkit elsodort a munka és nem maradt meg a közös kapocs. Ezért 2022-ben megalapítottuk a Magyar-Kínai Fiatalok Baráti Egyesületét tíz olyan fiatallal, akik Kínában tanultak vagy dolgoztak, Kínához valamilyen szinten kapcsolódnak. Ezáltal Magyarországon egy olyan platformot, közösséget építünk, ahol megvan a kínai kapocs, a közös kínai múlt, vagy a Kína iránti érdeklődés.

Milyen programokat rendeznek?
Az MKFB-vel számos kínai vonatkozású gazdasági, oktatási és kulturális programot szervezünk, közösen veszünk részt kínai vonatkozású rendezvényeken, vagy épp csapatépítő sportversenyeken, mint a sárkányhajózás. Előadásokat, kiállításokat, fogadásokat, vagy akár csak baráti sörözéseket szervezünk. Sok szeretettel várunk minden olyan fiatalt – az örökifjakat is, hiszen nincs meghatározva kor, aki fiatalnak érzi magát az mind csatlakozhat –, akik érdeklődnek Kína iránt, kínaiul tanulnak, Kína-relációban dolgoznak. Már több mint ötvenen csatlakoztak hozzánk. Vannak, akik meg Kínában tanulnak, de vannak, akik már itthon helyezkedtek el minisztériumokban vagy nagyvállalatokban.
Hogyan jött Kína, miért kezdett kínaiul tanulni?
Tetszettek a kínai karakterek, amelyet a Dragon Ball mesesorozatban láttam. De valójában a Dragon Ballt szerettem nagyon gimnazistaként, és így jött a kínai nyelv és kultúra iránti vágyódás. Igen, tudom, hogy az egy japán mese, de kínai történet adta az alapját. Továbbá el akartam venni az élét annak a magyar mondásnak, miszerint „nekem ez kínai”. Meg akartam tanulni kínaiul. 2005-ben a szüleim támogatásával utaztam ki Kínába nyelvet tanulni. Nanjingban – Sanghajtól háromszáz kilométerre – egy kínai családnál laktam és kínai gimnáziumban tanultam egy évet. Még jobban megkedveltem a kínai kultúrát, ezért úgy döntöttem, hogy érettségi után Kínában kezdem meg az egyetemi tanulmányaimat. Először a kínai nagykövetségen keresztül elnyertem a Kínai Népköztársaság Ösztöndíját, amellyel a sanghaji Fudan Egyetemen tanulhattam újabb egy évet kínaiul. Ez idő alatt sikeresen felvételiztem az egyetem turizmus-menedzsment szakára. És onnan kezdve a következő több mint tíz évet Sanghajban töltöttem.
A világ ötven legjobb egyetemének egyikén, a sanghaji Fudan Egyetemen végzett. Mit javasol azoknak a magyar diákoknak, akik Kínában szeretnének tanulni?
Először is, Kína nem olyan, mint ahogy a nyugati médiában olvasható. Sokkal érdekesebb és izgalmasabb. A kínai emberek nagyon barátságosak és kedvesek. Tehát nem kell aggódni, hogy elveszünk ott vagy éppen eladnak minket. Másrészt, aki kínaiul akar megtanulni, annak mindenképpen javasolt, hogy kiutazzon és autentikus környezetben tanulja a nyelvet. Fontos továbbá azt is megemlíteni, hogy a világrend átalakulóban van, a világrendi változásnak vagyunk szemtanúi, az új multipoláris világrendben pedig Kína is főszerepet kap, több más régióval egyetemben. Ahhoz, hogy Kínával, mint az egyik főszereplővel szoros, békés, és kölcsönös előnyökön alapuló együttműködést tudjunk kialakítani, nélkülözhetetlen a kínai nyelv, kultúra elsajátítása, a helyismeret megszerzése, kapcsolat kialakítása a kínai emberekkel, márpedig ezeket a készségeket csak Kínában lehet elsajátítani.
Milyen területeken lehet érvényesülni kínai diplomával?
Manapság egyre több kínai egyetem kerül be a különböző egyetemi rangsorokon a TOP100-ba, tehát amellett, hogy a gazdaságilag és politikailag feltörekvő Kínát autentikus környezetben megismerhetjük, világszínvonalú oktatásban is részesülhetnek. Kínai diplomával számos területen el lehet helyezkedni, például a diplomáciában, különböző minisztériumokban, hiszen a magyar kormány egyre nagyobb hangsúlyt fektet a kínai kapcsolatokra. Ezenkívül itt vannak a Magyarországon működő kínai vállalatok, amelyekből egyre több van, és persze olyan magyar vállalatoknál is el lehet helyezkedni, amelyek nyitnak a kínai piac felé.
Miről fog szólni a most indult online magazin?
A magazin célja, hogy bemutassuk a valódi Kínát. Az országot nem ismerőknek sok érdekességet mutatunk be Kínáról, a kínai szakon tanuló diákok pedig elmélyíthetik tudásukat az online folyóiraton keresztül. Kínai híreket, kínai vonatkozású programokat, kínai cégeket mutatunk be és minden, az országhoz gazdasági, kulturális, történelmi információról tájékoztatást adunk. A magazin célja továbbá, hogy platformmá váljon, egy magyar-kínai baráti közösséget hozzon létre, ugyanis a magazinba mindenkitől nagy örömmel várunk Kína-vonatkozású cikkeket, esszéket, verseket és minden egyéb érdekességet.
Comments